مشخصات آریسان 2

hoses 0 دیدگاه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی برای اینکه همچنان سهمی از بازار وانت‌های شهری در اختیار داشته باشد، با ترکیب بدنه و کابین پژو پارس و پژو ۴۰۵ و موتور باردو، وانتی ساخت که آریسان نام گرفت و سال ۱۳۹۴ به دست مشتریان رسید. مشکلات شاسی ضعیف و آلایندگی موتور در مقاطعی موجب تعطیلی خط تولید آریسان شد. ایران خودرو با تقویت شاسی و استفاده از موتور پاک‌تر و قوی‌تر، وانت شهری‌اش را با نام آریسان ۲ در نمایشگاه خودرو مشهد معرفی کرد و اواسط پاییز ۱۴۰۱ وارد بازار شده است.

مزایا و معایب

+ کابین جادارتر از مدل قبلی

+ افزایش قدرت و گشتاور موتور

+ بهبود عملکرد گیربکس

+ شاسی محکم‌تر

– بدون تغییر در طراحی ظاهری

– ثابت ماندن آپشن‌ها

مشخصات فنی

شاسی ضعیف و آلایندگی موتور دلایلی است که موجب تعطیلی خط تولید وانت آریسان شد و آبی‌پوشان جاده مخصوص را وا داشت تا مشخصات فنی محصولشان را زیر و رو کنند.

آریسان ۲ به پیشرانه ۴ سیلندر XU7P-CNG مجهز شده که ۱.۸ لیتر حجم، ۹۶.۵ اسب بخار قدرت و ۱۴۶ نیوتن متر گشتاور دارد. بدین ترتیب نسل جدید وانت ایران خودرو، ۱۰ اسب بخار و ۶ نیوتن متر از مدل قبلی قدرت و گشتاور بیشتری دارد و استاندارد آلایندگی آن هم از یورو ۴ به یورو ۵ ارتقا پیدا کرده است.

پیشرانه قوی‌تر و جدیدتر شتاب آریسان را از ۱۶ ثانیه به ۱۳.۸ ثانیه رسانده و سرعت هم از ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت به ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت رسیده است. نکته مثبت دیگری که آریسان ۲ نسبت به مدل قبلی دارد، کاهش مصرف سوخت است و در هر ۱۰۰ کیلومتر ۸.۲ لیتر بنزین نیاز دارد، در صورتی که نسل اول آریسان ۱۰.۵ لیتر بنزین به ازای ۱۰۰ کیلومتر می‌سوزاند. با کاهش مصرف سوخت، ظرفیت باک بنزین هم کم شده از ۵۲ لیتر به ۴۰ لیتر رسیده، اما حجم مخزن گاز افزایش پیدا کرده و با ۵ لیتر افزایش، حالا ۷۵ لیتر گنجایش دارد.

گیربکس دستی ۵ سرعته BE قدرت موتور را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند و با ضرایب بهبودیافته، عملکرد بهتری از مدل قبلی دارد.

ایران خودرو یکی از مهم‌ترین معایت آریسان نسل اول را که شاسی ضعیف بود، برطرف کرده. ضعف شاسی مدل اولیه در بعضی مواقع موجب تا شدن خودرو می‌شد که در آریسان ۲ این مشکل حل شده و وزن قابل حمل نیز از ۶۰۰ کیلوگرم به ۷۰۰ کیلوگرم افزایش پیدا کرده. انتقال محور محرک از دیفرانسیل عقب به جلو موجب شده تا با حذف میل گاردان، لرزش این قطعه رفع شود و همین طور صدای اضافی نیز کاهش پیدا کند.

هر چند تغییر کامل مشخصات فنی، آریسان ۲ را به خودرو بهتری از قبل تبدیل کرده، اما در لیست امکانات و تجهیزات نسل جدید وانت ایران خودرو، به جز اضافه شدن سنسور عقب، تغییری نمی‌بینیم و همان همیشگی‌ها مشاهده می‌شود.

دیدگاه بگذارید