تفاوت بین پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با پژو ۲۰۶ تیپ ۵

hoses 0 دیدگاه ۱۹ مهر ۱۴۰۱

پژو ۲۰۶ با توجه به کیفیت ساخت و فنی یکی از محبوب‌ترین خودروها است. این خودرو در شش تیپ مختلف تولید می‌شد که در حال حاضر تنها تیپ ۵ و تیپ ۲ آن روی خط تولید باقی مانده‌اند و تولید بقیه تیپ‌های پژو ۲۰۶ متوقف شده است. پژو ۲۰۶ در واقع یک هاچ‌بک ساخت کمپانی فرانسوی است که از سال ۱۳۸۰ به صورت وارداتی به بازار ایران عرضه شد و ایران‌خودرو به تولید و مونتاژ این خودرو در داخل ایران اقدام کرد.
تفاوت‌های عمده میان تیپ دو و تیپ پنج در دو قسمت خلاصه می‌شود. نخست آن که پیشرانه تیپ ۲ نسبت به تیپ ۵ کوچک‌تر و ضعیف‌تر است و نکته دوم امکانات رفاهی کمتر تیپ ۲ نسبت به تیپ ۵ است.

خودروهای 206 موجود در ماهان خودرو را ملاحظه کنید

۲۰۶ تیپ ۲
پژو ۲۰۶ تیپ ۲، نسخه بهبود یافته تیپ ۱ و مشابه تیپ ۳ است. سیستم برق این خودرو مالتی پلکس است، به این معنی که این خودرو از سیستم برقی نوینی برای اجرای فرامین راننده استفاده می‌کند. آینه‌های کناری و شیشه بالابر پشتی تیپ ۲ دستی است، از سال ۱۳۹۰ سیستم ترمز ABS به این خودرو اضافه شده و پژو ۲۰۶ تیپ ۲ جزو خودروهایی با ایمنی بالا لقب گرفت. تیپ دو سنسور دنده عقب نیز دارد که مزیت بزرگی برای این ماشین محسوب می‌شود.
تیپ دو به موتور ۱.۴ لیتری TU۳ با توان ۷۴ اسب بخار و یک گیربکس ۵ سرعته دستی مجهز شده است.
پژو ۲۰۶ تیپ ۲ دارای یک پیشرانه چهار سیلندر هشت سوپاپ با حجمی برابر با ۱۳۶۰ سی‌سی است که این موتور قادر به تولید قدرتی ۷۵ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۱۸ نیوتن متر است. این قدرت تولید شده توسط یک گیربکس ۵ سرعته دستی به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ برای رسیدن به سرعت صد کیلومتر در ساعت، نیازمند به زمانی برابر با ۱۳.۹ الی ۱۴.۳ ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن در حدود ۱۷۵ کیلومتر در ساعت است.
از دیگر امکانات تیپ ۲ چراغ مه‌شکن جلو و عقب، سیستم صوتی با چهار بلندگو، دو کیسه هوا، سیستم‌های ترمز ضد قفل و توزیع نیرو ترمز، تنظیم دستی صندلی‌ها، روکش پارچه‌ای صندلی‌ها و شیشه بالابر برقی برای درهای جلو اشاره کرد.

۲۰۶ تیپ ۵
پژو ۲۰۶ تیپ ۵ دارای مشخصات فنی بهتری نسبت به تیپ ۲ است. موتور ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی با ۱۰۵ اسب‌بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن‌متر گشتاور، به راحتی می‌تواند این هاچ‌بک یک تنی را به حرکت در آورد. مصرف سوخت این پیشرانه در کنار شتاب و کشش قابل قبولی تجربه خوبی از رانندگی را در اختیار راننده قرار می‌دهد که بزرگترین برگ برنده پژو ۲۰۶ تیپ ۵ نسبت به تیپ دو است. ۲۰۶ تیپ ۵ رقبای مختلفی همچون جک J۳، برلیانس H۲۲۰ و ام وی ام ۳۱۵ در رقابت بوده و می‌توان گفت که تقریباً تمامی رقبای خود را شکست داده است.
تفاوت‌های تیپ ۵ و تیپ ۲ در موضوع آپشن به سه مورد خلاصه می‌شود که این سه مورد عبارتند از آینه‌های جانبی برقی، شیشه بالا برقی برای درهای عقب و سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک. ایران خودرو طی سالیان اخیر ترمز دیسکی عقب را نیز از تیپ ۵ حذف کرد تا تفاوت‌ها میان تیپ ۵ و تیپ ۲ به حداقل برسد.

منبع : همراه مکانیک

دیدگاه بگذارید