مقایسه فنی تارا و شاهین

hoses 0 دیدگاه ۲ بهمن ۱۴۰۰

تارا ایران خودرو و شاهین سایپا، دو خودروی پرحاشیه و جدید خودروسازان داخلی هستند. این دو خودروساز پس از افت و خیزهای فراوان، برای پر کردن جای خودروهای خارجی دست به ساخت شاهین و تارا زدند.

برتری بی چون و چرای قوای محرکه تارا

قوای محرکه تارا کاملاً متمایز از قوای محرکه شاهین است؛ پیشرانه تارا موتور TU۵ است، طی سالیان متمادی امتحان خود را پس داده و یکی از موتورهای داخلی نسبتاً بی‌دردسر به حساب می‌آید. پیشرانه ۱ و ۵ دهم لیتری شاهین علیرغم برخورداری از توربو شارژر، به دلیل تکنولوژی قدیمی و سیستم ۸ سوپاپ، بازدهی بسیار پایینی دارد.

ظاهر ایرانی‌پسند یا صندوق بزرگ؟

نمای بیرونی تارا و شاهین چندان به یکدیگر شباهت ندارد اما هر دو در تقلیدشان از خودروهای خارجی مشابه‌اند. تارا در ایفای نقش فیس لیفت پژو 301 ضعیف عمل کرده است؛ با این وجود، نمای پشت و جلوی این دو خودرو شباهتی به خودروهای مرجع ندارد و تنها نمای بغل آن‌ها یادآور خودروهای اروپایی است.

شاهین، بدنه ورزیده‌تری نسبت به تارا دارد اما تکه مثلثی اضافه شده به چراغ‌های عقب آن کمی ناهماهنگ به نظر می‌رسد. در مقابل اشکال هندسی چند ضلعی در جلوپنجره تارا هم ماهرانه نیست. چراغ‌های عقب این خودرو هم گرچه تعییرات زیادی داشته است اما باز هم نتوانسته با بدنه هماهنگ شود.

از سوی دیگر، به گفته نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو، با توجه به اینکه کیفیت تارا یک سر و گردن بالاتر از شاهین است، قیمت آن بیشتر خواهد بود و چیزی در حدود ۳۰۰ میلیون تومان ارزیابی می‌شود. البته این قیمت‌ها بر اساس شنیده‌ها است و مشخص نیست قیمت این نوبرانه‌های ایرانی در بازار چه خواهد کرد.

امکانات و مشخصات

تارا ایران‌خودرو

شاهین سایپا

نام پیشرانه EC۵ M۱۵T
نوع پیشرانه ۱.۶ لیتری ۴ سیلندر ۱.۵ لیتری ۴ سیلندر
تنفس طبیعی توربوشارژ
سوپاپ ۱۶ ۸
قدرت ۱۱۵ اسب بخار ۱۱۰ اسب بخار
گشتاور ۱۵۰ نیوتن بر متر ۱۶۵ نیوتن بر متر
گیربکس ۵ سرعته دستی ۵ سرعته دستی
محور محرک جلو جلو
فاصله محوری ۲.۶۵۲ میلی متر ۲.۶۵۰ میلی متر
طول ۴.۵۰۵ میلی متر ۴.۴۴۶ میلی متر
عرض ۱.۷۴۸ میلی متر ۱.۷۷۱ میلی متر
ارتفاع ۱.۴۶۶ میلی متر ۱.۴۹۰ میلی متر
وزن ۱۱۵۰ کیلوگرم ۱۲۶۰ کیلوگرم
مصرف سوخت ۶.۷ لیتر حدود ۱۰ لیتر
ظرفیت باک ۵۰ لیتر ۴۷ لیتر
حجم صندوق بار ۶۴۰ لیتر ۴۲۰ لیتر
سایز رینگ ۱۵ اینچ ۱۵ اینچ
ترمزها دیسکی جلو و عقب دیسکی جلو و عقب
فرمان برقی هیدرولیک
حدود قیمت ۳۰۰ میلیون تومان ۲۷۰ میلیون تومان

دیدگاه بگذارید